Opublikowano 26 kwietnia, 2021 | przez Zespół infohaft.pl
Haft 3D z aplikacją na czapce (tutorial)
Witajcie drodzy Czytelnicy! W dzisiejszym poradniku zajmiemy się haftem 3D z aplikacją na czapce z daszkiem. Jest to dość skomplikowana sztuka, jednak postaramy się wszystko dokładnie wytłumaczyć. Przygotowaliśmy dla was również materiał filmowy, na którym możecie dokładnie zobaczyć jak prawidłowo powinno wykonać się taką pracę.
Na czym polega haft 3D?
Polega on na wykonaniu klasycznego haftu z podłożeniem specjalnej gąbki do haftu 3D. Zabieg ten uwypukla niektóre jego elementy tworząc nietuzinkowy wygląd. Należy pamiętać też o tym, że nie każdą grafikę jesteśmy w stanie wykonać haftem 3D (satynowe kolumny od ok. 2mm do 12 mm szerokości).
Od czego zacząć?
Przede wszystkim od projektu. Haft 3D powinien być znacznie gęstszy. Zalecana gęstość ściegu to 0,18mm. Również istotnym parametrem jest zaszycie na końcu ściegu. Zalecane jest użycie 4-6 szwów o długości 1 mm. Proponujemy także zastosowanie takiego ułożenia ściegu, żeby końcowe szwy haftowanego elementu schodziły się w jak najwęższym miejscu. Do tego rodzaju haftów nie stosujemy podszycia, ponieważ pogorszyłby on efekt wypukłości haftu.
Projekt gotowy! Czy mogę przystąpić do haftowania?
Jasne, że tak! Teraz nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spróbować wykonać swój pierwszy haft 3D. Nie poddawaj się jeśli na początku nie będzie ci wychodzić. W naszym fachu tak już jest, że do perfekcji dochodzimy metodą wielu prób i błędów. Pamiętamy o tym, że jeśli tylko niektóre elementy haftu będą 3D to należy wykonać je na samym końcu haftowania.
1. Musimy skonfigurować naszą maszynę tak żeby zatrzymywała się między konkretnymi operacjami (kolorami) które opiszemy w dalszej części. Jak to zrobić dowiesz się z naszego filmu, a jeżeli posiadasz inny panel w swojej maszynie, sprawdź w instrukcji jak wykonać zatrzymanie między kolorami.
Ważne! Zakazane jest ustawianie offsetu (wyjazdu) przy zatrzymaniu między kolorami z uwagi na daszek czapki
2. Po założeniu czapki na uchwyt wykonujemy stębnówką obrys aplikacji na czapce. Obrys ten wskazuje nam miejsce podłożenia materiału (aplikacji).
3. Na czapkę mocujemy taśmą kawałek materiału większy od naszego haftu. Pamiętamy o tym, żeby go delikatnie naciągnąć. Następie wykonujemy obrys aplikacji drobnym zygzakiem.
4. Ściągamy czapkę z uchwytu, mocujemy ją na szablonie i nożyczkami tępo-ostrymi giętymi delikatnie wycinamy materiał wzdłuż wykonanego wcześniej obrysu.
5. Czapkę mocujemy w uchwycie i wykonujemy obrys aplikacji ściegiem satynowym o grubości min. 3mm.
6. W pierwszej kolejności haftujemy wszystkie elementy zaprojektowane klasycznym haftem.
7. Do czapki przyklejamy gąbkę za pomocą taśmy lekko ją naciągając.
8. Już na etapie projektowania powinniśmy pamiętać o tym, żeby na samym początku haftu zrobić jego dwa skrajne punkty, po to, żeby gąbka trzymała nam się na czapce. Jak pokazaliśmy na filmie, wyhaftowaliśmy początek ostatniej litery, następnie przeszliśmy do pierwszej i kontynuowaliśmy do końca.
9. Po skończonym hafcie odrywamy gąbkę. Powinna ona łatwo zejść ponieważ została perforowana przez igłę.
10. Po oderwaniu gąbki na hafcie mogą pozostać resztki (pozostałości) gąbki. Do ich usunięcia zaleca się podgrzanie haftu klasyczną opalarką którą możemy nabyć w każdym markecie budowlanym. Należy być cierpliwym i ostrożnym ponieważ można łatwo spalić lub zniekształcić naszą pracę.
Zachęcamy was do wprowadzenia haftu 3D do waszej oferty. Ta technika na pewno wzbudzi duże zainteresowanie przez swój unikatowy wygląd. Życzymy powodzenia i pozdrawiamy, zespół Info Haft.
Komentarze