Opublikowano 16 sierpnia, 2021 | przez Zespół infohaft.pl
Imitacja haftu Chenille – poradnik
Dzień dobry! Jak mija wam okres wakacyjny? Nam bardzo pracowicie, przedstawimy wam za chwilę efekty naszych starań.
Na pewno każdy z was słyszał choć raz o hafcie Chenille, często nazywany szenilką. To specjalistyczny rodzaj haftu pętelkowego lub łańcuszkowego, który w porównaniu z klasycznym haftem wykonywany jest włóczką lub bardzo grubymi nićmi szwalniczymi. Do jego oryginalnej wersji musimy użyć hafciarki ze specjalną przystawką. Takich maszyn jest w Polsce zaledwie kilka i są one bardzo drogie, dlatego nie każdy może sobie na taką pozwolić.
W tym poradniku pokażemy wam jak zrobić haft przypominający Chenille. Nie będzie miał on typowego „futerka” jak w przypadku oryginału, ale zaufajcie nam, efekt końcowy wyjdzie fantastycznie!
Zacznijmy od rzeczy, które będą nam potrzebne:
– Hafciarka! – no tak, to było zbyt oczywiste 🙂
– Program WILCOM E 3 lub E4 w wersji Desingning i dostępny tam ścieg „stipple stemstitch”
– Nić szwalnicza o grubości 80 dla lepszego efektu. Hafciarka może mieć problem z grubszymi nićmi ponieważ nici szwalnicze nie są pokryte woskiem i dużo ciężej przechodzą przez elementy maszyny.
– Igła o grubości 100
– Gąbka do haftu 3D
Wszystko przygotowane? Zaczynamy!
1. W trakcie projektowania programu klasyczne wypełnienie tatami zamieniamy na stimmple stimstitch. Kolejność obiektów rozmieszczamy od środka do zewnątrz. Ustawiając parametry pamiętajmy o tym, że będziemy pracować na gąbce. Satynowy obrys wokół stimmple stimstitch poprawia efekt wizualny i ułatwia wyrywanie gąbki na koniec. Powinien być on zaprogramowany po każdym wypełnieniu. Zalecamy też by jako pierwszą stworzyć ramkę, informującą nas gdzie dokładnie umieścić gąbkę.
2. Konfigurujmy wzór na maszynie. Ustawimy zatrzymanie na 2 kolorze – żeby móc wygodnie podłożyć gąbkę.
3. Kiedy maszyna sama zatrzyma się po wyhaftowaniu 1 koloru tj. ramki, podkładamy gąbkę i kontynuujmy haftowanie. Gąbkę możemy przykleić taśmą, żeby nie sprężynowała w trakcie pracy.
4. Haftujemy od środka do zewnątrz. Do wypełnienia używamy nici szwalniczej o grubości 80, zaś do ramki standardowej nici hafciarskiej.
5. Wyrywamy gąbkę i koniec!
Prawda, że wyszło świetnie?
Na zakończenie zapraszamy, na YouTube gdzie nagraliśmy cały proces. Dajcie znać w komentarzu, czy spróbowaliście już sami wykonać taki haft. Widzimy się niedługo!
Komentarze