Główna Fora Pierwsze Polskie Forum Haftu Komputerowego Tematy różne Jak liczyć ilość ściegów (uderzeń)?

Przeglądają 3 wpisy - 1 przez 3 (z 3 w sumie)
 • Autor
  Wpisy
 • #6780
  romanewas
  Participant

  Witam
  Jestem kompletnym laikiem w kwestii haftu ale bardzo interesuje mnie ta branża a jako, że moja żona prowadzi zakład krawiecki i małą szwalnię to nie jako przy okazji miał bym może zajęcie od czasu do czasu:) Temat który mnie interesuje na początek to jak oblicza się ilość ściegów? Czy można to zrobić bez programu? Np mam napis logo firmy złożone z kilku liter: ASSMANN i szerokość tego haftu ma wynosić około 4cm (minimalnie mniej bo powiedzmy była by to taka naszywka 4cm) a jej wysokość to 1cm. Czy np teraz mogę sobie w głowie przeliczyć, że odstęp między poszczególnymi ściegami wynosi np 0,6mm na wysokość to jedna literka A o wysokości np 9mm miała by 15 ściegów na każdą „nóżkę” czyli powiedzmy 30 ściegów plus do tego poprzeczka kilka ściegów? Czy też jakoś zupełnie inaczej to wygląda? Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi… Jak szybko można by wyszyć taki napis na maszynie jednoigłowej zakładając, że będzie to haftowanie tylko jednokolorowe a maszyna ma powiedzmy 800-900 uderzeń na minutę?

  #6781
  piotrek68
  Participant

  Bez zrobienia programu nie ma szans na teoretyczne wyliczenie ilości ściegów. Do tego co napisałeś dochodzą podszycia.Są różne rodzaje ściegu.Np.tatami (tkacki). Można dać krótkie ściegi (będzie ich więcej), lub dłuższe (będzie ich mniej). Do tego dochodzą ściegi , które musi maszyna wykonać aby zachować ciągłość haftu. Skąd masz pewność, że taki odstęp między ściegami będzie odpowiedni? Że nie będzie prześwitów? Na różne materiały daje się różne gęstości ściegów. Doświadczony hafciarz rzuci okiem na rysunek i mniej-więcej oszacuje ilość ściegów.Co do prędkości haftu, to znowu trzeba zrobić próbę. Maszyna może mieć taką prędkość maksymalną, ale maszyna zwalnia, przy szerszych ściegach.Różne maszyny,różnie zwalniają. W praktyce wygląda to tak, że dopiero po zrobieniu wzoru i po odhaftowaniu go, możesz określić te parametry, a co za tym idzie , zrobić wycenę dla klienta.

  #6782
  romanewas
  Participant

  No a czy jest jakaś może literatura która o tym traktuje? Chciał bym się dokształcić solidnie teoretycznie na początek może? 🙂
  ps. jeszcze taka zupełnie głupia sprawa – jeżeli bym chciał haftować ten napis na gotowym wyrobie (np maseczki, woreczki) to muszę podkładać fizelinę pod cały tamborek czy jakoś tylko miejscowo gdzie jest robiony haft? No i inne głupie pytanie – czy da się jakoś przeliczyć zużycie nici?

Przeglądają 3 wpisy - 1 przez 3 (z 3 w sumie)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.

Back to Top ↑