Dla Początkujących

Opublikowano 10 czerwca, 2013 | by Zespół infohaft.pl

15

Dobór odpowiedniej igły do haftu komputerowego

Bardzo ważnym elementem rzemiosła hafciarskiego jest dobór odpowiednich igieł. Prawidłowo dobrana igła ma ogromny wpływ na wygląd naszego haftu oraz na wydajność pracy hafciarki.Dlatego własnie musimy wiedzieć jaką igłę założyć do haftowanego materiału. Igły do haftu różnią się pod względem grubości oraz kształtu ostrza. Producenci igieł stosują oznaczenia pomagające dobrać odpowiednią igłę do materiału, co jest warunkiem osiągnięcia wysokiej precyzji haftu.

Najbardziej znanymi producentami igieł do haftu komputerowego są: ORGAN, GROZ-BECKERT oraz SCHMETZ. W hafcie komputerowym zalecamy stosowanie igieł o symbolu DBxK5. Są to igły do każdego typu hafciarki przemysłowej. Jak już wcześniej wspomnieliśmy igły do haftu mają różne ostrza.

W hafcie komputerowym zalecamy stosowanie igieł o symbolu DBxK5.

Igła ostra (RG)- stosowana jest do grubszych, gęstych tkanin (odzież robocza, czapki baseballówki, emblematy itp). Igła kulkowa (SES)- stosowana jest do cienkich tkanin i dzianin (T-shirty, swetry itp.).

Grubość igły do haftu komputerowego

Równie ważnym aspektem jest dobór odpowiedniej grubości igły. Igły do haftu występują w grubościach 60, 65, 70, 75, 80, 90, 100. Najbardziej popularną i zarazem uniwersalną igłą jest igła o grubości 75. Grubość igły powinno dobierać się do grubości haftowanego materiału. Do bardzo cienkich cienkich tkanin i dzianin zalecamy igły o grubości 60-65. Również takie igły należy używać przy hafcie drobnych elementów (małych liter), gdzie konieczne jest zastosowanie cieńszych nici. Analogicznie przy hafcie grubych tkanin i skór zalecane jest założenie grubszych igieł np 80 lub 90.

Żywotność igieł do haftu

Nie należy zapominać że igła ma swoją żywotność. Podczas pracy ostrze grzeje się i tępi. Zużyciu ulega również oczko igły co z czasem może powodować strzępienie się nici a następnie jej zryw. Natomiast tępa igła potrafi zniekształcić ściegi haftu oraz podziurawić haftowany materiał, dlatego według zaleceń specjalistów, igłę powinno się zmienić po 50 godzinach pracy.

Ciekawostki:
 1. Firma Groz-Beckert posiada w swojej ofercie igły specjalistyczne:
  • – igły DBxK5 (RG-ostre) SAN1®. Igły z powłoką tytanową, co podwójnie wydłuża ich żywotność, przeznaczone do haftów o bardzo dużej gęstości (np. do haftu 3D)
  • – igły DBxK5 SS igły do skóry, PCV itp.
 2. Firma Organ produkuje igły z powiększonym oczkiem, specjalnie do haftu nićmi metalizowanymi.
  • – igły DBx7ST
 3. dobór igły do haftu

  Tags: ,


  O autorze

  Zespół infohaft.pl to grupa ludzi pasjonujących się haftem komputerowym. Postanowili założyć wspólny portal, po to by wymieniać się wiedzą i doświadczeniem. Łatwo dostępna wiedza to nasze wspólne dobro, które powinniśmy mnożyć i dzielić...  15 komentarzy w Dobór odpowiedniej igły do haftu komputerowego

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to Top ↑