Dla Początkujących

Opublikowano 10 czerwca, 2013 | by Zespół infohaft.pl

15

Dobór odpowiedniej igły do haftu komputerowego

Bardzo ważnym elementem rzemiosła hafciarskiego jest dobór odpowiednich igieł. Prawidłowo dobrana igła ma ogromny wpływ na wygląd naszego haftu oraz na wydajność pracy hafciarki.Dlatego własnie musimy wiedzieć jaką igłę założyć do haftowanego materiału. Igły do haftu różnią się pod względem grubości oraz kształtu ostrza. Producenci igieł stosują oznaczenia pomagające dobrać odpowiednią igłę do materiału, co jest warunkiem osiągnięcia wysokiej precyzji haftu.

Najbardziej znanymi producentami igieł do haftu komputerowego są: ORGAN, GROZ-BECKERT oraz SCHMETZ. W hafcie komputerowym zalecamy stosowanie igieł o symbolu DBxK5. Są to igły do każdego typu hafciarki przemysłowej. Jak już wcześniej wspomnieliśmy igły do haftu mają różne ostrza.

W hafcie komputerowym zalecamy stosowanie igieł o symbolu DBxK5.

Igła ostra (RG)- stosowana jest do grubszych, gęstych tkanin (odzież robocza, czapki baseballówki, emblematy itp). Igła kulkowa (SES)- stosowana jest do cienkich tkanin i dzianin (T-shirty, swetry itp.).

Grubość igły do haftu komputerowego

Równie ważnym aspektem jest dobór odpowiedniej grubości igły. Igły do haftu występują w grubościach 60, 65, 70, 75, 80, 90, 100. Najbardziej popularną i zarazem uniwersalną igłą jest igła o grubości 75. Grubość igły powinno dobierać się do grubości haftowanego materiału. Do bardzo cienkich cienkich tkanin i dzianin zalecamy igły o grubości 60-65. Również takie igły należy używać przy hafcie drobnych elementów (małych liter), gdzie konieczne jest zastosowanie cieńszych nici. Analogicznie przy hafcie grubych tkanin i skór zalecane jest założenie grubszych igieł np 80 lub 90.

Żywotność igieł do haftu

Nie należy zapominać że igła ma swoją żywotność. Podczas pracy ostrze grzeje się i tępi. Zużyciu ulega również oczko igły co z czasem może powodować strzępienie się nici a następnie jej zryw. Natomiast tępa igła potrafi zniekształcić ściegi haftu oraz podziurawić haftowany materiał, dlatego według zaleceń specjalistów, igłę powinno się zmienić po 50 godzinach pracy.

Ciekawostki:
 1. Firma Groz-Beckert posiada w swojej ofercie igły specjalistyczne:
  • – igły DBxK5 (RG-ostre) SAN1®. Igły z powłoką tytanową, co podwójnie wydłuża ich żywotność, przeznaczone do haftów o bardzo dużej gęstości (np. do haftu 3D)
  • – igły DBxK5 SS igły do skóry, PCV itp.
 2. Firma Organ produkuje igły z powiększonym oczkiem, specjalnie do haftu nićmi metalizowanymi.
  • – igły DBx7ST
 3. dobór igły do haftu

  Tags: ,


  O autorze

  Zespół infohaft.pl to grupa ludzi pasjonujących się haftem komputerowym. Postanowili założyć wspólny portal, po to by wymieniać się wiedzą i doświadczeniem. Łatwo dostępna wiedza to nasze wspólne dobro, które powinniśmy mnożyć i dzielić...  15 komentarzy w Dobór odpowiedniej igły do haftu komputerowego

  1. Katarzyna napisał:

   Gdyby igły się zmieniało co 50 h pracy (raptem 2 doby) to haft musiałby kosztować minimum 300% więcej, a za to nikt nie zapłaci….
   Wszyscy, których znam jadą bez zatrzymania na jednej igle dopóki się nie złamie lub nie zacznie strzępić nici. Rady fajne, ciekawostki, nowinki, ale ostatecznie rutyna weryfikuje wszystko. Czekam na kolejne artykuły i posty, będę zaglądać:)

  2. trycjana napisał:

   Chciałabym wiedzieć jakiej grubości igłę do nici metalizowanych powinnam wybrać by zrobić napis na szatkach do chrztu, dopiero zaczynam i nie za bardzo mam jeszcze w tym pojecię a chciałabym zrobić znajmomej prezent;]

  3. grzegorz napisał:

   Do nici metalizowanej powinna być zastosowana specjalna igła firmy ORGAN symbol DBx7ST
   Dostępna jest w firmie GUNOLD. Ja tymi igłami haftuje i jest rewelacyjna wydajność. Jeżeli nie masz takiej igły to zastosuj jak najgrubszą 80 lub 85. Chodzi o to żeby oczko było jak największe.

  4. Carmen napisał:

   Kojarzycie może jakie oznaczenie ma igła która się nie nagrzewa (nagrzewa się w mniejszym stopniu) podczas haftu.
   Stosowana np. do haftu na piance.

   Pomóżcie:))

  5. A.Kalisz napisał:

   gdzie można kupić sprężynkę którą zakładamy na igłę przy haftowaniu domową maszyną doszycia?.

  6. Saara napisał:

   Jakie igły polecacie do Janome MB4 bo chce taką kupić ale nie mam pojęcia na jakich igłach pracować?

  7. gregor napisał:

   Z tego co wiem to do Janome MB4 idą takie same igły jak do każdej hafciarki

  8. Damian napisał:

   Witam mam pytanie moze ktos powie co robic . Hawciarka na roznych materjalach haftuje bez problemu gdy zamontuje uchwyt do czapek i probuje cos wyhawtowac to igly lamia sie na potege.Co jest nie tak….

  9. piotrek68 napisał:

   Przyczyn może być bardzo dużo.Igły wzmocnione do czapek (dbxk5 75kk). Może być kiepski model czapki,może być chwytacz źle ustawiony,mogą być luzy na kołpaku do haftowania czapek,może być wzór do d…. Trzeba wszystko sprawdzić i po kolei wykluczać.

  10. Arek napisał:

   A które igły polecacie do haftów na neoprenie?

  11. Kinga napisał:

   Witam. Jakie igły polecacie do dzianin typu jersey czy dresowka pętelka, jakie do do skóry np kurtki, a jeszcze jakie do grubego dzinsu?

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top ↑