Baza Wiedzy otwieramy

Opublikowano Lipiec 19th, 2014 | by Zespół infohaft.pl

12

Otwieramy hafciarnię komputerową – o czym pamiętać?

A więc myślisz o zakupie maszyny do haftu komputerowego i rozpoczęcie działalności gospodarczej? Świetnie!

Haft komputerowy to dobry i przyszłościowy sposób na biznes – ludzie coraz częściej potrzebują produktów spersonalizowanych, unikalnych, umożliwiających identyfikację i wyróżnienie się z tłumu. To także symbol prestiżu.

Własny biznes to wielki krok w kierunku usamodzielnienia się i osiągnięcia w pewnym stopniu niezależności. Dla wielu innych jest to sposób na zaradzenie niestabilnej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej na rynku – w dobie zwolnień i niskich emerytur. Haft komputerowy to bardzo dobry pomysł, pozwala na pracę w domu, lub w innym dobrym dla Ciebie miejscu. Nie wymaga wysokich kosztów utrzymania. Zyski z dobrze prosperującej małej hafciarni są pokaźne.

Wypunktujmy zatem korzyści z otwarcia własnej firmy

 • Elastyczne godziny pracy
 • Miejsce pracy zależne od Ciebie – dom, lokal
 • Sam decydujesz ile zarobisz – jest to iloczyn czasu i szybkości pracy, ilości zamówień i Twojej ceny za usługę.

Pamiętaj jednak, że nie będziesz stanowić konkurencji dla średnich i wielkich hafciarni. Prawdopodobnie posiadają one ludzi z większym niż Ty doświadczeniem, wiele hafciarek i wypracowane kontakty biznesowe i korzystne rabaty u dostawców. Dzięki temu mogą świadczyć usługi po bardzo niskich cenach. Wypracowanie takiej sytuacji i utrzymanie płynności finansowej wymaga czasu. Próba dorównania ich cenom może być samobójstwem. Ale nie przejmuj się – większe hafciarnie nie interesują się małymi zleceniami do 100szt.

Weź pod uwagę, że to nie sama usługa haftu przyniesie największe zyski! Zapytasz – „Jak to? Przecież to hafciarnia…!”  Weźmy pod uwagę klienta, który chce wyposażyć swoją firmę w firmowe ubrania – 20 polarów z logo swojej firmy. Załóżmy, że poszedł do sklepu zorientować się w cenie polarów – 80zł/szt. Przychodzi do Ciebie i pyta o cenę haftu – 15zł/szt. Czyli 1 szt kosztowałaby 95zł, 20szt – 1900zł. Ale Ty zamiast wysyłać Klienta do sklepu proponujesz mu polary po 60zł od Twojego dostawcy. Załóżmy, że kupisz je po 30zł. I w takim samym czasie pracy zarabiasz nie 300zł, a 900zł! Ty jesteś zadowolony, Klient zadowolony, przyjdzie następnym razem i pewnie poleci innym. Prawda, że proste? Dlatego pamiętaj – lepszy i prawdziwszy zarobek osiągniesz na towarze z usługą.

Kilka kroków do osiągnięcia sukcesu w branży haftu komputerowego:

Zaplanuj biznes kilka lat naprzód

Stworzenie biznesplanu dla samego jego posiadania nie jest warunkiem powodzenia, jednak dokładne przemyślenie kierunku rozwoju, celów, możliwości działalności jest bardzo ważne. Musisz wiedzieć co chcesz osiągnąć, obliczyć koszty i to zestawić najlepiej na papierze. Weź pod uwagę wszystko co Ci przyjdzie do głowy.

Poznaj rynek

Dowiedz się komu możesz zaproponować swoje usługi, kto stanowić będzie dla Ciebie konkurencję. Poznaj przyzwyczajenia i priorytety docelowych klientów – ile są w stanie wydać, w jakim stopniu zwracają uwagę na jakość/cenę. Zgromadź jak najwięcej informacji. Przyda się to nie tylko w rozpoczęciu działalności, ale także w obserwowaniu zmian i przewidywaniu trendów. Jeśli chcesz ‚uderzyć’ w rynek lokalny zadbaj o lokal w dobrym miejscu. Jeśli wolisz pozyskiwać klientów przez Internet, zaoszczędzone pieniądze na lokalu przeznacz na promocję w sieci. Unikaj serwisów aukcyjnych – panuje tam ‚wysoka’ konkurencja wyniszczająca się wzajemnie ceną. Znacznie lepiej skupić się na własnej stronie internetowej i serwisach ogłoszeniowych.

Wybierz odpowiednią maszynę do haftu komputerowego

Na rynku dostępne są hafciarki domowe (jednoigłowe i wieloigłowe) oraz przemysłowe(wieloigłowe jedno lub wielogłowicowe). Kupując 1 igłową hafciarkę domową nie możesz liczyć na pracę w dużych nakładach. Domowe hafciarki są przeznaczone do domu, do uprawiania hobby i małych zleceń. Są wolniejsze od przemysłowych. Zmiana koloru jest dość czasochłonna. Ich cena – od 3.500 zł do 25.000 zł. Natomiast hafciarki przemysłowe są wydajniejsze, żywotniejsze, cięższe i bardziej stabilne. Bez problemu znoszą wielogodzinną pracę. Cena takich hafciarek waha się w granicach 20.000 zł do 400.000 zł.

Oprogramowanie

W oprogramowanie warto zainwestować – to zaraz po maszynie pierwsza inwestycja, która szybko się zwróci. Koszt oprogramowania waha się w granicach 2.000 zł do 40.000 zł. Bądź pewien, że źle zainwestowane pieniądze w oprogramowanie będą o sobie przypominać cały czas. Poszukaj informacji w Internecie – dowiedz się jakie oprogramowanie cieszy się dobrą lub najlepszą opinią, jakie posiada możliwości, czy po zakupie otrzymasz szkolenie z obsługi programu/okres wsparcia technicznego. Oprogramowanie ma ogromny wpływ nie tylko na wydajność pracy ale także (lub przede wszystkim!) na końcowy efekt haftu – zwróć uwagę na liternictwo, sposób ułożenia ściegów itd. Cena za program do projektowania wzorów nie bierze się znikąd, pamiętaj o tym!

Dostawcy odzieży znajdź dobrych i niedrogich

Haft jest tak dobry jak odzież na której został umieszczony. Jeśli odzież którą kupujesz będzie niskiej jakości, to choćbyś wykonał najlepszy haft – nie odniesiesz sukcesu.

Akcesoria do haftu na start – minimum

20 kolorów nici na każdą głowicę | 1 szpulka 5000m - 10 zł do 30 zł
igły
flizeliny

Wiedza, nauka, szkolenie

Haft komputerowy to zajęcie, które wymaga nauki. To coś więcej niż przeczytanie instrukcji obsługi hafciarki i tutoriala tworzenia prostego wzoru. Haftu trzeba się uczyć. Początkujący hafciarz potrzebuje pomocy kogoś bardziej doświadczonego. Haft komputerowy to praca dla cierpliwej i ambitnej osoby. Nie musisz być molem książkowym, ale nastaw się kilkugodzinną pracę przy komputerze.

Wycena

Pamiętaj wliczyć w wycenę amortyzację sprzętu(również to, że kiedyś będziesz musiał kupić nowy), oprogramowania(ew. aktualizacje), ewentualne negocjacje klienta przy rozliczeniu(polskie realia), i wszystkie koszty które ponosisz związane z prowadzeniem firmy. Bądź pewien, że pracując cały dzień za 100zł nie będziesz w stanie utrzymać się na rynku. Szanuj siebie i swoją pracę. Nie każdy może zostać hafciarzem, ale ty należysz do tych którzy próbują i odnoszą sukces!

Warto, ale nastaw się na…

Warto rozpocząć działalność hafciarską. Przygotuj się na ciężką pracę, która będzie wspaniałą przygodą i przyniesie Ci mnóstwo satysfakcji.


O autorze

Zespół infohaft.pl to grupa ludzi pasjonujących się haftem komputerowym. Postanowili założyć wspólny portal, po to by wymieniać się wiedzą i doświadczeniem. Łatwo dostępna wiedza to nasze wspólne dobro, które powinniśmy mnożyć i dzielić...12 komentarzy w Otwieramy hafciarnię komputerową – o czym pamiętać?

 1. Wojtek napisał:

  Sympatyczny autorze tego artykułu.
  Zanim wsadzisz ludzi na minę, chwilę pomyśl.
  Prowadzę ponad 30 lat minihafciarnię więc mnie nie zagniesz.
  Robię hafty o jakich mało komu się śni i jakoś trudno mi z tego
  żyć normalnie. Gdyby nie pasja i zainwestowane pieniądze, których
  nigdy nie wycofam dawno bym się zwinął.
  Jedyna prawdziwa nagroda to radość Klienta
  i haft robiony dla sprawdzenie czy się da, liczący 1 000 000 ściegów, który się złożył.
  Hafciarze wiedzą o czy mówię. Ale do tego trzeba wielu lat doświadczenia.
  Pozdrawiam i przypominam amatorom własnej firmy, że istnieje coś takiego
  jak ZUS, który wydrze wam serce bez zmrużenia powieką.

  Wojtek

  • Agata Glowacka napisał:

   Witam Panie Wojtku,

   cz jest mi Pan w stanie powiedziec ile zarabiają projektanci /twórcy programów hafciarskich? :)

   Pozdrawiam

   • Wojtek napisał:

    Dzień dobry Pani Agato :)

    Przepraszam, ponieważ sam robię programy, to miałem ostatnio mało czasu.

    Pieniądze, to zawsze delikatna kwestia. Jest trudno określić stawkę bo zależy od wielu czynników.
    Podstawowy to wielkość hafciarni i jej moce przerobowe czyli co hafciarnia faktycznie zarobi i co jest do podziału.
    Dalej to chęci i możliwości pracodawcy. Łatwiej je podnieść jeśli się dużo umie.
    Proszę pamiętać, że sama obsługa programu do projektowania haftów jest dość prosta, ale to tylko część umiejętności jakie są potrzebne do stworzenia dobrego programu hafciarskiego. Wprawdzie jest oprogramowanie pozwalające zamienić rysunek wektorowy na ściegi ale jest to świetne do prostych figur geometrycznych. Warunek jest jeden, projektant wektorowego rysunku powinien wiedzieć co robi.
    Zapewniam Panią na ogół nie wiedzą.
    Cenione umiejętności to, znajomość hafciarki, znajomość jej możliwości, ograniczeń i stanu. Wiedza o surowcach do haftu, znajomość różnych trików,
    wiedza o tkaninach, na których wykonuje się hafty.
    Trzeba wiedzieć jak będzie wyglądał haft, próby to koszty. Trzeba rozróżniać kolory. I to nie jest śmieszne. Dobór tonacji ma decydujące znaczenie.
    No może się trochę rozpędziłem, bo hafciarnie robią głównie przemiał na podstawie wzoru Klienta ze ściśle określonymi kolorami ( na ogół ściśle).

    Generalnie trzeba to lubić bo to widać nawet przy prostych wzorach.

    Prostej odpowiedzi nie ma, spece od programów cadopodobnych zarabiają nawet po kilkanaście tysięcy. Ale to naprawdę spece.

    Myślę, że przedział 4 – 6 tysięcy to byłyby uczciwe pieniądze.

    Mam nadzieję, że nie włożyłem kija w mrowisko bo to tylko moje przypuszczenia.
    Jak wspomniałem sam robię programy. Czy chciałbym pracować za takie pieniądze. Zdecydowanie nie. Moje umiejętności oceniam na jakieś 10 000 do ręki. Żałuję tylko, że tyle sobie nie mogę wypłacić :(

    Zawsze warto negocjować i zawsze warto się uczyć i rozwijać.

    Zastanawiam się czy nie uruchomić szkoleń z prawdziwego zdarzenia.
    Nie wiem czy w Polsce byłaby taka potrzeba?
    Znajoma ze Stanów zarabia ponad 20 000 $ miesięcznie na szkoleniach. Ale to inny rynek.

    Jeśli Pani pomogłem to się cieszę. Jeśli nie to, proszę pytać bardziej szczegółowo. Zresztą w miarę możliwości i wiedzy chętnie odpowiem na każde pytanie związane z haftem. Tym prawdziwym też.

    Miłego dnia Pani i pozostałym czytelnikom.

    Pozdrawiam

    Wojtek
    W małych hafciarniach programista czasem odgrywa rolę osoby zarządzającej lub wręcz zarządza hafciarnią.

 2. EMB napisał:

  Wojtus piwko dla Ciebie

  1 nici temat zeka ceny zalezy gdzie i czy wikoza czy poli,,,er . OK jak tos dlubie na masz. 1 glowicowej nie problem , Przemyslowa *6 albo *12 albo *15 i razy cena jednej szpulki * ilosc kolorow
  2 dostaniesz 100 szt. dziecinnych klient powie 10 tak 5 tak i itp… zaplaci 3 zl za haft a ty kupisz 8 kompletow nici i 1200 do zaplacenia
  3 gdzie flizeliny
  4 lokal
  5 prad
  6 podatek
  7 ZUS moja ulubiona instytucja
  8 tel i cala reszta
  ocene zostawiam czytajacym

 3. Carmen napisał:

  Do Wojtka
  Może po prostu obie nie radzisz skoro prowadzisz 30 lat mini hafciarnię i nie rozwinąłeś się jeszcze.
  Cechą polaków jest wieczne narzekanie. Na pewno żyjesz sobie całkiem nieźle ze swojej pracy,
  Ja jestem przykładem na to że jezeli się bardzo chce to wszystko jest możliwe, Zaczynałam od hafciarki domowej (jednoigłowej)/ Pracowaliśmy w wynajmowanym lokalu po 18 godzin dziennie. Teraz jestem na etapie kupowania trzeciej hafciarki 6 głowicowej. Tak więc Panowie nie narzekajcie i cie pijcie piwka tylko bierzcie sie do pracy:) Pozdrawiam

  • Jarek napisał:

   Podoba mi się ten wpis. Moja mama szyje koszulki robocze typu orlen, enea do pewnej firmy. Firma zleca haft do dużej hafciarni i placi 1zl od loga orlenu. Duże zlecenia i ciągła praca bylaby dla mnie zapewniona. Teraz pytanie, dzwonilem do firmy haftex i ocenili mi ze na 2 glowicowej zrobie ok 200szt na 8h , wydaje mi sie to slaby biznes i rozwazam start z wysokiego C i zakupic 6 glowicowa. Czy to dobry pomysl bez doswiadczenia? Czy konieczna jest nauka na czymś malym? Czy lepiej kupic 2 glowicowa i uczyc sie robiac male zlecenia ?

 4. sebus285 napisał:

  Do Wojtka
  To kiepsko Ci idzie jak nie dajesz rady! Kupiłem żonie hafciarkę żeby nie nudziło się jej w domu Janome MB-4s 4 igły za 20 tysi w ciągu 8 miesięcy musiałem kupić jej drugą już na 6 igieł drugie 20 tysi i zarabia tylko na ręcznikach dystynkcjach do osp i krawatach sam się zainteresowałem tym w ciągu następnych 9 miesięcy kupiłem hafciarkę texi za 37 tysi juz na 15 igieł a teraz muszę kupić co najmniej 8 głowic bo nie ogarniam z zamówieniami i nie używam tanich nici bo używam nici madeira koszulki polary itd firmy adler i wszystko ciągnę bezpośrednio z fabryk a nie przez pośredników wiec jak przez 30 lat nadal masz minihafciarnię to śpij dalej pozdrawiam Wojtka

 5. Wojtek napisał:

  Witajcie,
  Dziękuję za odniesienie się do mojego wpisu.
  Odpowiem kolejno.
  EMB
  Zapominasz kolego o pracownikach. To chyba najpoważniejszy wydatek, zwłaszcza w Warszawie lub Łodzi. Praktycznie gdyby nie przyjaciele z Ukrainy, to większość dużych hafciarni zwyczajnie by padła, albo hafty musiałyby kosztować razy 3.
  Zapominasz jeszcze o kosztach serwisu. Wszystko jest fajnie jak maszyny są sprawne. Jak pada mechanika, to też można jakoś dać sobie radę. Gorzej z elektroniką. Standardowo wymiana całych podzespołów. W przypadku maszyn jednogłowicowych (domowych) koszt naprawy jest porównywalny z kosztem nowej maszyny.
  Pomijam koszty przestoju. Jak części nie ma w magazynie w Niemczech to miesiąc z głowy.
  A zus trzeba płacić.

  Jednak zostawmy duże hafciarnie bo odnosiłem się w swoim komentarzu do małych.

  Carmen.
  Masz kolego rację, jak się się chce, to wiele można, problem w tym, że nie wszystko.
  I zostawmy rozważania filozoficzne na boku.
  Gratuluję rozwoju firmy. Nawiasem mówiąc nie piję ;) )

  sebus285
  Nie wszyscy mają żony, które się nudzą w domu i które utrzymuje mąż.
  Odnosiłem się do tych, dla których jednogłowicowa hafciarka staje się jedynym źródłem dochodów.
  Którzy biorą na ten cel kredyt lub pozyskują kasę z funduszy europejskich.
  Wprawdzie mają przez dwa lata niski zus i mogą pracować w zaciszu domowej kuchni nie ponosząc kosztów lokalu, ale dwa lata zlecą szybko.
  Rozumiem, że przez osiem miesięcy utrzymywałeś żonę a to co zarobiła pokrywało koszty zakupu?
  Matematyka jest prosta i bezwzględna. Licząc haft po 5 zł za sztukę Twoja żona musiałaby zrobić 25 sztuk dziennie przez 20 dni w miesiącu. Jest to możliwe, tylko gdzie do tego wszystkie pozycje, o których pisał kolega EMB. Oczywiście kupując ręcznik za 5 zł można go sprzedać z haftem za 30 zł.
  I jest to metoda na zwiększenie zysku. Pod warunkiem, że masz hafciarnię w mieście, w którym jesteś jedyny. Spróbuj w Łodzi.
  Nawiasem mówiąc za lokal płacę rocznie więcej niż Ciebie kosztowały dwie jednogłowicówki.
  Trudno byłoby mi wstawić do kuchni hafciarkę o polu haftu 1500×1500 cm.

  I jeszcze jedna sprawa. Markowi producenci polarów, koszulek, kurtek itp wyrobów pod haft mają swoje fabryki w Chinach. Dystrybuują swoje wyroby przez przedstawicieli handlowych. Więc jeśli ciągniesz bezpośrednio z fabryk, to tylko podróbki. Jeśli z Chin to tylko ilości hurtowe (na ogół kontener) zatem coś mi tu nie pasuje.

  Dla jasności. Świadomie wybrałem taką drogę. Zbierało mi się na wymioty jak puszczałem tysięczny raz ten sam haft. Wyspecjalizowałem się w dużych haftach po kilka metrów kwadratowych i w haftach wyjątkowo trudnych i skomplikowanych. Tylko szkoda, że rynek na takie wyroby jest dość płytki. Zdecydowanie wolę być niż mieć.

  Pozdrawiam wszystkich fanów hafciarstwa komputerowego i służę radą, pomocą i doświadczeniem
  wszystkim chętnym.

  Pozdrawiam, udanego 2017.

  Wojtek

 6. MIros napisał:

  Sam obecnie stoję przed wyborem hafciarki , ponieważ przez ostatnie lata musiałem zlecać hafty w innych hafciarniach, nie jednokrotnie przepłacając i czekając w kolejce na haft.
  Kolega, który prowadzi hafciarnie 30 lat, myślę że zatrzymał się właśnie ileś lat temu w miejscu, kolega krótko ja przez 4 lata zlecania haftu mógłbym za to z powodzeniem kupić 12 głowicową, i zatrudnić z 4 osobyt na pełny etat, więc nie obrzydzaj ludziom biznesu, bo prostej matematyki nie oszukasz !
  Po pierwsze rynek haftu w Polsce rozwija się dynamicznie, ale jeśli ktoś czeka na klienta a nie szukoa go to może i przez 130 lat narzekać że na ZUS nie ma.

 7. Wojtek napisał:

  Dzień dobry.
  Przepraszam, że ostatni komentarz pozostawiłem bez odpowiedzi tak długo.
  Nadmiar pracy.

  Drogi Kolego Mirosławie, nikomu nie obrzydzam hafu i prowadzenia takiego interesu.
  Zwracam jedynie uwagę na sprawy, o których w artykule wstępnym ani słowa.
  Nie porównuj biznesu z 12 głowicową hafciarką z biznesem z jedynką w dodatku taką, którą trudno
  nazwać przemysłową.

  Nawiasem mówiąc to 12 obsługują dwie osoby na dwie zmiany. Czasem trzy.

  Moich 30 lat doświadczenia w pracy z haftem nie będę komentował, zwyczajnie nie wypada.

  Pozdrawiam hafciarzy, fanów haftów, prowadzących interes hafciarski, oraz goniących wyłącznie za kasą w nadziei, że hafciarstwo przyniesie im szczęście.

  Miłego dnia

  Wojtek

  PS

  Czytajcie posty ze zrozumieniem ;)

 8. Danuta napisał:

  Zastanawiam się nad działalnością tego typu i jeżeli to możliwe chciałabym porozmawiać z Panem przez e-mail lub telefonicznie . Czekam na kontakt , pozdrawiam .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Back to Top ↑