Ten temat zawiera 28 odpowiedzi, ma $s, i został ostatnio zaktualizowany przez  Aniap 1 rok, 1 miesiąc temu.

Przeglądają 15 wpisy - 1 przez 15 (z 28 w sumie)
 • Autor
  Wpisy
 • #5105

  embstudio
  Członek

  A nie ma żadnych zgrzytów i dziwnych dźwięków w trackie zmiany kolorów?

  #5106

  Przemek07
  Członek

  Problem rozwiązany – przepalony bezpiecznik od zasilania cewek.

  #5597

  a1200 – Jacek
  Członek

  Witam, posiadam hafciarkę Tajima jest to stary model TMB, z tak zwaną małą pralką. Maszyna sprawowała się OK, aż pewnego czasu stanęła, zapaliła się lampka ERROR, po zresetowaniu maszyna dalej szyła. Problem powtarzał się raz w tygodniu, więc nie było problemu. Jednak z czasem problem zaczął się nasilać, obecnie maszyna staje co parę haftów, oczywiście po zresetowaniu błędu maszyna dalej szyje, jednak przestawia ścieg, i haft który jest szyty zostaje uszkodzony. Może ktoś coś poradzi, gdzie szukać problemu, czy w tej tzw. pralce, czy gdzie indziej, może ma ktoś do sprzedania taki komputer ( pralkę). Początkowo podejrzewałem problem z FDD, jednak wyeliminowałem go poprzez podanie wzoru do komputera hafciarki, bez użycia FDD.
  Transmisja wzoru poprzez Komputer PC ( program transmiter, pod Win 3.11)
  Maszyna staje bez jakiegoś wzorca, typu jak się nagrzeje.
  Raz staje zaraz po włączeniu, innym razem dopiero po 30 minutach, raz szyje godzinę bez stawania, innym razem stanie kilka razy na jednym wzorze.

  Wszelkie sugestie bardzo mile widziane.

  #5598

  buli
  Członek

  sugestia taka żeby zaprosić Pana Jacka z Łodzi

  #5599

  a1200 – Jacek
  Członek

  To taka trochę sugestia z rodziny : kup sobie nową. No nie bardzo mogę kupić nową z przyczyn finansowych. Sprowadzenie fachowca to też chyba problem. Maszyna stoi w garażu dosunięta do ściany, nie ma za bardzo dojścia do niej od tyłu, nie sądzę aby komuś poza mną chciało się przy niej gimnastykować. Poza tym jestem z Krakowa i samo stwierdzenie że jest zepsuta ( czyli przyjazd fachowca) to koszt paru set złotych, do tego maszyna szyje tylko staje raz na godzinę, więc pokazanie co jest zepsute zajmie sporo czasu ( roboczo godzin). Więc ja to widzę w takim świetle: Przyjazd fachowca 500 zł, na miejscu badanie sprawy jakieś 10 godzin, zakładając skromnie zapewne 100 za godzinę 1000 zł, zakładając że fachowiec dobrze namierzył usterkę, musi zabrać jakąś płytę do siebie lub jechać po jakieś części do siebie. Czyli ponownie 500 dojazd, zakładanie naprawionej części jakieś 10 godz ( 1000 zł) no i naprawienie danej płyty, skromnie 1000 zł. Daje mi to : 500 + 1000 + 500 + 1000 + ( za naprawę płyty 1000) = jakieś 4000 zł. Raczej sprzęt nie warty jest takiej naprawy, takie koszta widzę przy dobrych wiatrach, może coś iść nie za dobrze i 10 godzin może być mało, więc dojdzie hotel + roboczo godziny. Nigdy nie korzystałem z serwisu, i to są tylko moje domysły. Poprzednie naprawy były prostsze, wiedziałem która płyta się uszkodziła, wymontowałem ją, przesłałem do znanej Łódzkiej firmy B.., oni ją naprawiali, płaciłem 1500 zł. za naprawę płyty, montowałem ją i wszystko grało, robiłem tak 3 razy. Teraz sprawa jest bardziej skomplikowana, bo nie wiem gdzie szukać usterki, która to płyta. W całej hafciarce jest jakieś 7 płyt, pewnie z połowa jest nie związana z usterką ( nie może jej wywoływać) zostaje z 3 płyty do przeglądnięcia. Liczyłem bardziej na sugestie, gdzie szukać tej usterki są 3 skrzynki, w której z nich, od czego zacząć, co najpierw zbadać.Usterka to zapewne jak w tego typu sprzętach ( wiekowych) tzw. zimny lut, na którejś z płyt. Haftuje raczej amatorsko, nie robię na tym kokosów, co widać po sprzęcie. Tak że może jakieś inne sugestie ?

  #5607

  piotrek68
  Członek

  Przy wyświetlaniu napisu error powinien wyświetlać się numer błędu np.E08.Proszę zaobserwować i dać znać.

  #5608

  piotrek68
  Członek

  Przepraszam,nie doczytałem,że jest to tmbe.Tam nie ma wyświetlacza,tylko jest dioda.Czy przy zapalonej diodzie można wykonać jakieś czynności.np.zmienić kolor,wykonać ruch ramą?

  #5609

  a1200 – Jacek
  Członek

  Tak, jak maszyna stanie i pali się lampka błędu, da się praktycznie wszystko (zmienia kolory, rama chodzi, wzór da się cofnąć), oprócz szycia dalej, żeby szyć dalej trzeba wcisnąć reset.

  #5610

  Karol
  Klucznik

  Polecam serwis Piotr Rubaj http://www.serwismaszynhafciarskich.pl/ oraz Andrzej Rakowiecki http://www.haft-serwis.pl/

  #5611

  piotrek68
  Członek

  Proponuję sprawdzić wyłączniki krańcowe ramy (zewrzeć wszystkie 4 na krótko) i sprawdzić,czy wywali błąd.Od czegoś trzeba zacząć.

  #5613

  a1200 – Jacek
  Członek

  Na razie walczę sam, jak mi nie wyjdzie to pomyśle o wspomnianych Panach ( dzięki za namiar) znam Pana Piotra, korzystałem już z jego usług. Obecnie podejrzewam uszkodzenie komputera PC, niby chodzi jednak dysk może mieć jakieś bad sektory i nie do końca dobrze chodzić. Czy jest program tranmiter, który chodzi pod win XP, ten co mam chodzi pod win 3.11

  #5614

  a1200 – Jacek
  Członek

  A może ma ktoś wersje instalacyjną jakiegoś programu do transmisji ( transmiter, czy coś takiego)

  #5626

  a1200 – Jacek
  Członek

  W maszynie jest opcja że można zamiast cofania, przesuwać wzór do przodu, maszyna rusza ramą tak jak by szyła, lecz nie chodzą igły, silnik, nie zmienia koloru itp…, podczas takiego przesuwania wzoru, też staje i wyświetla błąd ( Error). Można więc chyba zawęzić usterkę do ramy, lub komputera odpowiedzialnego za wczytywanie. Dodam że posiadam zapasową skrzynkę ze sterownikami ramy (płytami), praktycznie całą już wymieniłem, zarówno X jaki Y, ze starych części zostały tylko chyba bezpieczniki. Komputer PC, też zmieniłem na inny, jednak w tym nowym wsadziłem dysk HDD ze starego, z uwagi na brak instalki programu transmiter. Może te dane skierują namierzenie usterki na nowe tory ?

  #5627

  piotrek68
  Członek

  Wszystko wskazuje na błąd podczas transmisji wzoru.Wystarczy,że maszyna nie otrzyma jednego ściegu i wykrzacza się z błędem.Po wciśnięciu reset,transmisja danych idzie dalej.To tłumaczy,że maszynę można cofnąć,ale nie można iść do przodu.Tłumaczy również przesunięcie wzoru (brak kilku ściegów).

  #5628

  piotrek68
  Członek

  Można zrobić eksperyment.Jak wywali błąd,to bez resetu cofnąć maszynę,a następnie spróbować przesuwać wzór do przodu(bez pracy maszyny).Zobaczymy,czy w ogóle pójdzie,a jeżeli pójdzie,czy dojdzie do tego miejsca co się zatrzymała z błędem,czy pójdzie dalej.

Przeglądają 15 wpisy - 1 przez 15 (z 28 w sumie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.


Back to Top ↑