Opublikowano 3 czerwca, 2013 | przez Zespół infohaft.pl
Tajniki Haftu 3D
Zapewne każdy kto zaczął przygodę z haftem komputerowym, po jakimś czasie chce rozwinąć skrzydła i spróbować czegoś znacznie ambitniejszego od tradycyjnego haftu. Kolejnym etapem rozwoju rzemiosła hafciarskiego jest haft 3D (trójwymiarowy), który jest dużo ciekawszą i bardziej modną wersją haftu standardowego. Daje on możliwość haftu w kilku płaszczyznach, co bardzo uatrakcyjnia wzór. Haft wypukły to świetny sposób na przyciągnięcie nowych klientów i dodanie odrobiny fantazji do naszej pracy. Jednak haft 3D to z pewnością 'wyższa szkoła jazdy’ i wymaga sporej wiedzy oraz umiejętności.
Jak wykonać haft 3D?
Od czego zacząć?
Jeśli nie jesteś pewien od czego zacząć, podajemy kilka prostych instrukcji.
Przede wszystkim niezbędna jest specjalna silikonowa pianka (zazwyczaj o grubości 2-3mm). Tego typu pianki są dostępne u dostawców dodatków hafciarskich. Na rynku mamy dostępnych kilka rodzajów, które nieznacznie różnią się od siebie. Polecamy metodę prób i błędów dla dobrania odpowiedniej dla siebie pianki. Należy pamiętać, że nadmiar pianki trzeba po zakończeniu pracy delikatnie usunąć. Delikatnie – ponieważ jeżeli pianka jest sztywna i mocna, to może być trudna do usunięcia, a nawet może powodować uszkodzenie haftu. Ważne jest, aby wybrać piankę, której kolor jest zbliżony do koloru nici do haftowania, a przynajmniej nie jest kontrastujący. Dla większego efektu uwypuklenia haftu, pianki można położyć podwójnie.
Na co zwracać uwagę?
Przy projektowaniu wzoru hafciarskiego należy zwrócić uwagę na użycie nieco innych parametrów ściegu niż w przypadku haftu tradycyjnego. Haft 3D powinien być znacznie gęstszy. Zalecana gęstość ściegu to 0,2mm. Również istotnym parametrem jest zaszycie na końcu ściegu. Zalecane jest użycie 4-6 szwów o długości 1 mm. Proponujemy także zastosowanie takiego ułożenia ściegu, żeby końcowe szwy haftowanego elementu schodziły się w jak najwęższym miejscu. Do tego rodzaju haftów nie stosujemy podkładu, ponieważ pogorszyłby on efekt wypukłości haftu.
Nie do każdego projektu graficznego można zastosować technikę 3D. Haft wypukły stosuje się tylko tam gdzie można użyć ściegu satynowego, ponieważ tylko w takim przypadku igła perforuje piankę przy brzegach, na krawędziach wzoru. Igła i gęste ułożenie ściegu, dziurawiąc piankę, działa jak nóż, dzięki czemu jej nadmiar można ławo usunąć. Producenci igieł oferują specjalne igły do haftu 3D, jednak zastosowanie tradycyjnej grubszej i ostrej igły nie powinno sprawiać problemów.
Pingback: Infohaft – Pierwszy Polski Portal Haftu Komputerowego | Portal Haftu Komputerowego zrzeszający hafciarzy, klientów i dostawów